Hipoterapia

Hipoterapia to forma terapii i rehabilitacji ruchowej, w której dzięki elementom jazdy konnej przywraca się pacjentowi sprawność fizyczną i psychiczną.

Uwaga – nie każda forma jazdy konnej to hipoterapia. Zajęcia muszą być prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Fundacja Pociechom posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę oraz konie specjalnie przystosowane do hipoterapii. Dzięki temu zapewniamy zajęcia na najwyższym poziomie. Od 10 lat Fundacja współpracuje z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Każdego roku przeprowadzamy ok. 5 000 zajęć hipoterapeutycznych.

 

Ciekawostki na temat hipoterapii:

  • Już w IV wieku przed nasza erą Hipokrates, uważany za ojca medycyny, napisał obszerny traktat na temat wykorzystania koni w lecznictwie.
  • Nowoczesna hipoterapia narodziła się po II wojnie światowej w Skandynawii, gdzie w ten sposób leczono pacjentów po wielkich epidemiach Polio (choroby Heinego – Medina).
  • Większość dzieci niepełnosprawnych, korzystających z hipoterapii, już po kilku tygodniach osiąga postępy w zakresie chodu, równowagi, koordynacji i orientacji w przestrzeni.
  • Konie potrafią porozumiewać się z dziećmi autystycznymi a sama hipoterapia ma szerokie zastosowanie w leczeniu autyzmu.
  •  Hipoterapia ma również zbawienne działania na psychikę pacjenta: zmniejsza zaburzenia emocjonalne, pomaga rozwijać pozytywne kontakty społeczne.

Fundacja Pociechom przestrzega Kanonów Polskiej Hipoterapii, które zostały opracowane przez zespół specjalistów i zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego w 2002 roku.

Przekaż 1 procent swojego podatku na hipoterapię

Pobierz program rozliczeniowy, wypełnij deklarację on line