Jeździeckie ABC

Jeździeckie ABC
Jeździectwo to nie tylko sport, to miłość, która przeradza się w pasję oraz styl życia. Każda minuta spędzona w towarzystwie konia to chwila radości i szczęścia. Należy jednak wiedzieć, że jazda konna to nie tylko godziny spędzone w siodle. To czas spędzony z koniem. Człowiek w momencie udomowienia konia wziął za niego odpowiedzialność, a co za tym idzie – przyjął na siebie obowiązek dbania o te piękne stworzenia.

 

jazda konna Warszawa

Jazda konna Warszawa

Czym jest jeździectwo?

Jeździectwo jest terminem określającym wszystkie konkurencje sportów konnych, poczynając od ujeżdżenia a skończywszy na powożeniu. Międzynarodowa Federacja Jeździecka uznaje 7 dyscyplin sportu z udziałem koni:

  • ujeżdżenie
  • skoki przez przeszkody
  • WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego)
  • powożenie
  • woltyżerkę
  • rajdy długodystansowe
  • reining
Korzyści z jazdy konnej

Jazda konna pomaga w korygowaniu wad postawy a także w zmniejszeniu tonusu (napięcia ) mięśniowego. Jeździec siedzący na koniu, aby zachować równowagę i nie dać się zrzucić z wierzchowca (nie jest to wcale takie trudne) pracuje całym swoim ciałem. Pobudza to, wręcz mocno uaktywnia grupy mięśniowe niedostępne podczas typowych terapii i zajęć fizycznych. Wsiadając na konia, rozciągamy mięśnie kończyn dolnych. Przyjmując prawidłową postawę (równowaga) i poruszając się rytmicznie z ruchem konia, uaktywniamy mięśnie grzbietu, brzucha i kończyn dolnych (nie wspominając o klatce piersiowej i wydolności). Utrzymując kontrolę nad koniem poprzez prawidłowy dosiad i wodze, uaktywniamy obręcz barkową i kończyny górne. Tak więc cały nasz układ mięśniowy ma co robić.

Kontakt z koniem

Jeżdżąc konno, człowiek może poznać samego siebie i rozwinąć się. „,Trening konia to naprawdę trening nas samych; bez postępu w naszych umiejętnościach nie będzie prawdziwego postępu u konia”. W naszej stajni uczymy jazdy konnej pod okiem doświadczonych instruktorów, jednak najlepszym nauczycielem jest sam koń. To on uczy nas cierpliwości, spokoju oraz rozbudza w nas uczucie empatii. W języku jeździeckim o koniu i jeźdźcu mówimy para. Jest to duet, w którym człowiek pełni rolę przywódcy.

Kto może jeździć konno?

Plusem jeździectwa jest to, że jeździć konno może nauczyć się każdy. W tym celu wystarczą chęci. Swoja przygodę zaczynamy od jazd na lonży, w czasie której zdobywamy podstawową wiedzę i umiejętności. Później możemy zacząć jeździć samodzielnie. Natomiast dzieci poniżej 7 roku życia zaczynają swoją przygodę od oprowadzanek na kucykach. Pozwalają one nabrać nawyku prawidłowej postawy na koniu ale też dają możliwość głaskania tak wielkiego i włochatego stwora. Każde marchewki (umyte) są mile widziane.

Co nam jest potrzebne prócz chęci?

Podstawowym wyposażeniem jeźdźca są wygodne spodnie (z wąskimi nogawkami) oraz buty na płaskiej podeszwie. Niezbędny jest także kask lub toczek, które można wypożyczyć u nas w stajni. Dodatkowym wyposażeniem są także rękawiczki, sztylpy (czapsy) oraz kamizelka ochronna. Tak wyposażeni udajemy się do stajni, by nasza przygoda mogła trwać. Pamiętajmy jednak, że jazdy konnej uczymy się całe życie i swoje umiejętności powinniśmy stale doskonalić, a nasze postępy zależne są jedynie od nas samych, naszych predyspozycji i częstotliwości zajęć.